HomeLearn to Play ChessImprove Your GameChess HistoryChess for FunChess Blog

Viktor Korchnoi's Tournament, Match, and Exhibition Record (1946-2015)
Last updated 2017-03-06 (In process & preliminary! Use with caution!!)


Year Mo Event W   L D Result

1946 07 USSR Junior Ch., Leningrad 4 9 2 11-12

1947 USSR Junior Ch., Leningrad 8 0 7 1

1948 USSR Junior Ch., Tallinn 5 2 0 1-2

1950 Leningrad Ch. 8 3 2 2
1/2-final 18th USSR Ch., Tula 4 7 4 11-13

1951 Chigorin Memorial, Leningrad 6 4 3 5-7
1/2-final 19th USSR Ch.., Leningrad 6 4 8 5-8

1952 11 20th USSR Ch., Moscow 8 5 6 6
1/2-final 20th USSR Ch., Minsk 7 3 7 2-4
Leningrad Ch. 6 4 3 4

1953 Leningrad Ch. 8 2 3 2
1/2-final 21st USSR Ch., Vilnius 7 3 4 3-4

1954 01 21st USSR Ch. Kiev 10 3 6 2-3
Bucharest 10 1 6 1
Student Olympiad, Oslo (Brd 1) 3 1 3
1/2-final 22nd USSR Ch., Erevan 9 3 8 3-5

1955 02 22nd USSR Ch., Moscow 1 8 10 19
11 1/2-final 23rd USSR Ch., Riga 8 4 6 4-5
12 Hastings (1955/6) 5 0 4 1-2
Leningrad Ch. 16 1 2 1

1956 01 23rd USSR Ch., Leningrad 6 1 10 4
04 Student Olympiad, Uppsala (Brd 1) 5 0 2
11 1/2-final 24. USSR Ch., Tbilisi 7 2 10 3-4

1957 01 24th USSR Ch., Moscow 6 3 12 7-8
08 European Team Ch., Vienna (Brd 8) 5 0 1
Leningrad Ch. 11 2 4 1-2
Armenian Ch. (hors concours) 1
1/2-final 25th USSR Ch., Sverdlovsk 8 0 11 1

1958 01 25th USSR Ch., Riga 4 4 9 9-11
RSFSR Ch., Sochi 7 2 10 2-4
1/2-final 26th USSR Ch., Tashkent 9 2 4 2-3

1959 01 26th USSR Ch., Tbilisi 6 5 8 9
Krakow 6 0 5 1
1/2-final 27th USSR Ch., Cheliabinsk 9 0 6 1

1960 01 27th USSR Ch., Leningrad 12 3 4 1
06 Buenos Aires 9 2 8 1-2
10 Leipzig Olympiad (Brd 4) 8 0 5
Moscow 6 1 4 3
Santa Fe 3 1 3 4
Cordoba 5 0 2 1

1961 01 28th USSR Ch., Moscow 9 2 8 2
06 European Team Ch., Oberhausen (Brd 3) 8 0 1
Budapest 9 1 5 1

1962 01 Interzonal, Stockholm 9 3 10 4-5
05 Candidates Tournament, Curacao 7 7 13 5
11 30th USSR Ch., Erevan 10 1 8 1

1963 08 Havana 14 2 5 1
11 31st USSR Ch., Leningrad 4 3 12 10

1964 12 32nd USSR Ch., Kiev (1964/5) 11 0 8 1
Leningrad Ch. 12 0 4 1
Zonal Tournament, Moscow 3 4 5 5-6
Belgrade 9 2 5 2-3

1965 08 Gyula 14 0 1 1
11 33rd USSR Ch., Tallinn 6 7 6 10-12
European Team Ch., Hamburg (Brd 3) 4 2 3
Erevan 6 0 7 1

1966 06 Sochi 10 2 3 1
10 Havana Olympiad (Brd 5) 9 1 3
12 34th USSR Ch., Tbilisi (1966/7) 4 0 16 3-5
Training Tournament, Moscow 2 4 4 4-5
Bucharest 11 0 3 1

1967 10 Interzonal Tournament, Sousse 9 3 10 2-4
Play-off for Interzonal, Tallinn 1 1 2 1-3
Leningrad 10 0 6 1

1968 01 Wijk aan Zee 10 1 4 1
05 Match vs Reshevsky (Candidates 1/4-final), Amsterdam 3 0 5
06 Match vs Tal (Candidates 1/2-final), Moscow 2 1 7
09 Match vs Spassky (Candidates final), Kiev 1 4 5
10 Lugano Olympiad (Brd 3) 9 0 4
11 Palma de Mallorca 11 0 6 1

1969 Sarajevo 9 0 6 1
Luhacovice 8 0 7 1
Havana 8 1 6 1-2
Palma de Mallorca 6 2 9 3-4

1970 03 USSR vs Rest of the World, Belgrade (Brd 3) 0 1 3
04 Rovinj/Zagreb 7 2 8 2-5
05 European Team Ch., Kapfenberg (Brd 2) 2 0 4
07 Match vs Bronstein (training match) 1 3 2
09 Siegen Olympiad (Brd 3) 8 1 6 (*)
11 38th USSR Ch., Riga 12 1 8 1

1971 01 Wijk aan Zee 7 2 6 1
05 Match vs Geller (Candidates 1/4-final), Moscow 4 1 3
07 Match vs Petrosian (Candidates 1/2-final), Moscow 0 1 9
11 Moscow 6 6 5 11
12 Hastings (1971/2) 8 1 6 1-2
Match vs Karpov (training match), Leningrad 2 2 2

1972 09 Skopje Olympiad (Brd 2) 8 1 6
Amsterdam 7 0 8 2
Palma de Mallorca 7 2 6 1-3

1973 06 Interzonal, Leningrad 11 1 5 1-2
07 European Team Ch, Bath (Brd 3) 3 1 2
10 41st USSR Ch., Moscow 5 1 11 2-6
Leningrad Ch. 5 5 4 8-9

1974 01 Match vs Mecking (Candidates 1/4-final), Augusta 3 1 9
04 Match vs Petrosian (Candidates 1/2-final), Odessa 3 1 1
06 Nice Olympiad (Brd 2) 8 0 7
09 Match vs Karpov (Candidates final), Moscow 2 3 19

1975 10 Moscow 8 4 3 3-5
12 Hastings (1975/6) 5 2 8 4

1976 07 Amsterdam 5 1 9 1-2
Match vs Timman. Leeuwarden 4 1 3
Match vs Hug, Zurich 2 0 2

1977 02 Match vs Petrosian (Candidates 1/4-final), Ciocco 2 1 9
04 Montreux 4 0 5 1
08 Match vs Polugayevsky (Candidates 1/2-final), Evian 5 1 7

(* Siegen 1970) Korchnoi overslept and lost against Spain by default

Source: 'Viktor Korchnoi's Best Games' by Viktor Korchnoi (David McKay, 1978); see also Korchnoi's TMER 1946-1977.

***

Yr Mo Event Site Gms

1975 12 It Hastings (England) 15

1976 04 Cup URS Tbilisi (Georgia) 4
1976 07 It \"IBM\" (cat.11) Amsterdam (Netherlands) 15
1976 Match \"England-URS\" London (England) 6
1976 Leeuwarden (Netherlands) 10

1977 02 Ch World (match) (cand.) (1/4) Ciocco (Italy) 13
1977 04 Montreux (Switzerland) 10
1977 08 Ch World (match) (cand.) (1/2) Evian (France) 12
1977 11 Ch World (match) (cand.) (fin) Belgrade (Yugoslavia) 18
1977 Ch Netherlands Leeuwarden (Netherlands) 13
1977 Zurich (Switzerland) 3

1978 01 It (cat.13) Wijk aan Zee (Netherlands) 10
1978 02 It Beer-Sheva (Israel) 13
1978 07 Ch World (match) Baguio City (Philippines) 32
1978 10 Olympiad Buenos Aires (Argentina) 11
1978 Switzerland 3

1979 02 It Sao Paulo (Brazil) 8
1979 02 Sao Paulo (Brazil) 5
1979 03 It (open) Lone Pine (USA) 9
1979 05 South Africa 8
1979 07 It \"IBM\" (cat.12) Buenos Aires (Argentina) 13
1979 Linares (Spain) 4
1979 Biel (Switzerland) 6

1980 01 It \"Hoogovens\" Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1980 03 Ch World (match) (cand.) (1/4) Velden (Austria) 9
1980 04 It London (England) 13
1980 07 Ch World (match) (cand.) (1/2) Buenos Aires (Argentina) 14
1980 12 Ch World (match) (cand.) (fin) Merano (Italy) 10

1981 02 It \"Banco di Roma\" Rome (Italy) 9
1981 04 It Bad Kissingen (Germany) 10
1981 04 It (open) Lone Pine (USA) 9
1981 06 It (cat.12) Las Palmas (Spain) 10
1981 07 It (cat.9) Baden-Baden (Germany) 13
1981 08 Johannesburg (South Africa) 11
1981 10 Ch World (match) Merano (Italy) 18

1982 02 It (cat.9) Rome (Italy) 9
1982 03 It (open) Lugano (Switzerland) 5
1982 03 Lucerne (Switzerland) 8
1982 04 Ch USA Chicago (USA) 9
1982 08 It (open) \"Lloyds Bank\" London (England) 9
1982 10 Olympiad Lucerne (Switzerland) 7
1982 12 KRO Match (vs. Timman) Hilversum (Netherlands) 6

1983 01 It (a) Wijk aan Zee (Netherlands) 12
1983 03 Ch World (match) (cand.) (1/4) Bad Kissingen (Germany) 8
1983 11 Ch World (match) (cand.) (1/2) London (England) 11
1983 Liechtenstein 3

1984 01 It (cat.13) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1984 02 Beer-Sheva (Israel) 8
1984 03 Lugano op 5
1984 03 It (cat.12) Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) 13
1984 04 It (cat.14) London (England) 13
1984 06 Match \"URS-All World\" London (England) 4
1984 07 Biel (Switzerland) 5
1984 07 It (cat.10) Biel (Switzerland) 3
1984 09 Ch Switzerland Zurich (Switzerland) 5
1984 12 It (cat.12) Titograd (Yugoslavia) 4

1985 01 It Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1985 03 It (cat.14) Linares (Spain) 11
1985 08 It \"Interpolis\" (cat.15) Tilburg (Netherlands) 14
1985 10 Tournament (cand.) (cat.14) Montpellier (France) 15
1985 11 Ch World (team) Lucerne (Switzerland) 9
1985 12 It OHRA (cat.9) Brussels (Belgium) 4
1985 It (open) Berlin (Germany) 3

1986 01 It (open) Vienna (Austria) 8
1986 02 It (cat.10) Cannes (France) 8
1986 02 It (open) Lugano (Switzerland) 3
1986 03 It SWIFT (cat.13) Brussels (Belgium) 3
1986 07 It (cat.12) Biel (Switzerland) 11
1986 10 It \"Interpolis\" Tilburg (Netherlands) 14
1986 11 It (cat.11) Jerusalem (Israel) 11
1986 12 It \"OHRA\" (cat.16) Brussels (Belgium) 10
1986 It Brussels (Belgium) 7
1986 Switzerland 3
1986 Lugano (Switzerland) 5

1987 01 It (a) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1987 02 It Reykjavik (Iceland) 8
1987 03 It (cat.11) Beer-Sheva (Israel) 4
1987 04 It \"S.W.I.F.T.\" Brussels (Belgium) 10
1987 04 It Brussels (Belgium) 20
1987 05 Memorial M.Euwe (cat.16) Amsterdam (Netherlands) 6
1987 08 Izt Zagreb izt (Croatia) 16
1987 09 It \"Interpolis\" Tilburg (Netherlands) 14
1987 10 It \"Investbanka\" Belgrade (Yugoslavia) 11
1987 12 It (cat.15) Reggio Emilia (Italy) 9
1987 Blitz Brussels (Belgium) 3
1987 Switzerland 3
1987 Reykjavik (Iceland) 3
1987 Beer-Sheva (Israel) 8

1988 02 It (cat.10) Beer-Sheva (Israel) 14
1988 03 It (open) Lugano (Switzerland) 5
1988 04 It \"S.W.I.F.T. World Cup\" Brussels (Belgium) 16
1988 05 It (cat.13) Haninge (Sweden) 11
1988 06 It (cat.10) Royan (France) 9
1988 07 It OHRA (cat.14) Amsterdam (Netherlands) 10
1988 07 Cup European Club Rotterdam (Netherlands) 6
1988 08 Ch World (match) (cand.) (1/8) Saint John (Canada) 8
1988 10 Cup World (cat.15) Reykjavik (Iceland) 17
1988 11 Olympiad Salonika (Greece) 12
1988 12 It (cat.14) Hastings (England) 7
1988 12 Hastings (England) 6
1988 Simultan Zurich (Switzerland) 3
1988 It (active) Madrid (Spain) 8

1989 03 Cup World Barcelona (Spain) 16
1989 03 It (open) Lugano (Switzerland) 9
1989 07 It \"OHRA\" Amsterdam (Netherlands) 10
1989 07 It (cat.14) Clermont-Ferrand (France) 11
1989 08 Cup World Skelleftea (Sweden) 15
1989 09 It Tilburg (Netherlands) 14
1989 10 Ch World (team) Lucerne (Switzerland) 9
1989 11 Ch Europe (team) Haifa (Israel) 5
1989 It (active) Madrid (Spain) 8
1989 Cup BRD Cologne (Germany) 5

1990 01 It (cat.13) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1990 03 It (cat.13) Beer-Sheva (Israel) 9
1990 05 Memorial M.Euwe Rotterdam (Netherlands) 5
1990 06 Izt Manila (Philippines) 13
1990 07 It \"OHRA\" (cat.14) Amsterdam (Netherlands) 10
1990 11 Olympiad Novi Sad (Yugoslavia) 13
1990 12 It (cat.12) Pamplona (Spain) 9
1990 It \"Immopar\" Paris (France) 7
1990 It (open) Val Maubuee (France) 6

1991 01 Ch World (match) (cand.) (1/8) Wijk aan Zee (Netherlands) 10
1991 04 It (cat.10) Salamanca (Spain) 11
1991 05 It (cat.16) Amsterdam (Netherlands) 9
1991 06 Match (vs. Morovic) Santiago (Chile) 6
1991 08 Ch World (match) (cand.) (1/4) Brussels (Belgium) 7
1991 10 It (cat.17) Tilburg (Netherlands) 14
1991 12 It (cat.10) Las Palmas (Spain) 9
1991 It (active) Harlingen (Netherlands) 3

1992 01 It (cat.14) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1992 03 It (sheveningen) Beer-Sheva (Israel) 12
1992 04 It Barcelona (Spain) 11
1992 06 Olympiad Manila (Philippines) 8
1992 07 It Biel (Switzerland) 14
1992 08 Memorial A.Rubinstein Polanica Zdroj (Poland) 11
1992 08 It (cat.12) \"Trade Fair Festival\" Brno (Czech Republic) 9
1992 10 It (play-off) \"Interpolis\" Tilburg (Netherlands) 14
1992 11 Ch Europe (team) Debrecen (Hungary) 8
1992 Tournament Bern Training (Switzerland) 6
1992 It (blitz) Paris (France) 5
1992 It (active) Oviedo (Spain) 7
1992 It (active) Roquebrune / Monte Carlo (Monaco) 22
1992 Ch Netherlands (team) Netherlands 3

1993 01 It (open) \"Hoogovens\" Wijk aan Zee (Netherlands) 12
1993 04 It Buenos Aires Naj (Argentina) 11
1993 05 Match (vs. Piket) Nijmegen (Netherlands) 8
1993 06 It (open) Las Vegas (USA) 5
1993 07 Izt Biel (Switzerland) 13
1993 08 It Antwerpen (Belgium) 9
1993 10 It Beer-Sheva (Israel) 11
1993 10 Ch World (team) Lucerne (Switzerland) 9
1993 11 It \"Interpolis\" Tilburg (Netherlands) 6
1993 12 Ch World (qual) (PCA) Groningen (Netherlands) 11
1993 It \"Melody Amber\" (blindfold) Monte Carlo (Monaco) 11
1993 It \"Melody Amber\" (active) Monte Carlo (Monaco) 11
1993 Ch Switzerland (team) Switzerland 7
1993 Ch Netherlands (team) Netherlands 3

1994 05 It (cat.12) Leon (Spain) 9
1994 06 It (cat.11) \"Radegast\" Ostrava (Czech Republic) 10
1994 07 It (cat.16) Dortmund (Germany) 9
1994 08 It (open) Antwerpen (Belgium) 9
1994 09 It (cat.16) Horgen (Switzerland) 11
1994 11 Olympiad Moscow (Russia) 13
1994 12 It (cat.13) Pamplona (Spain) 9
1994 It \"PCA 25Kremlin Stars\" (active) Moscow (Russia) 5
1994 It \"PCA Intel Chess Grand Prix\" New York (USA) 4
1994 It PCA \"Intel Chess Grand Prix\" London (England) 4
1994 It (blindfold) Monte Carlo (Monaco) 11
1994 It (active) Monte Carlo (Monaco) 11
1994 It Garmisch Partenkirchen (Germany) 15
1994 Ch Switzerland (team) Switzerland 6

1995 02 It (cat.13) San Francisco (USA) 11
1995 04 Zt Ptuj (Slovenia) 15
1995 05 It (cat.16) Madrid (Spain) 9
1995 07 Match \"Women-Veterans\" Prague (Czech Republic) 10
1995 08 It (open) Antwerpen (Belgium) 9
1995 09 Match (vs. Xie Jun) Wenzhou (China) 4
1995 09 It (open) Hamburg (Germany) 9
1995 10 It (cat.17) Horgen (Switzerland) 10
1995 Staatsliga 1995/96 Austria 3
1995 Match (vs. Greenfeld) Beer-Sheva (Israel) 3
1995 It \"PCA Kremlin Stars\" (active) Moscow (Russia) 6
1995 It \"Intel Chess Grand Prix\" Paris (France) 4
1995 It (active) Yalta (Ukraine) 6

1996 02 Match (team) Generations Cannes (France) 10
1996 02 Match (vs. Brunner) Bern/Zurich (Switzerland) 6
1996 03 It (cat.13) New York (USA) 11
1996 05 It (cat.17) Madrid (Spain) 9
1996 06 It (cat.12) Malmo (Sweden) 9
1996 06 It (open) \"Politiken Cup\" Copenhagen (Denmark) 11
1996 08 It (cat.18) Vienna (Austria) 9
1996 10 It (open) Muenster (Germany) 8
1996 11 Cup European Club (final) Budapest (Hungary) 4
1996 11 Match (vs. Hernandez) Merida (Mexico) 8
1996 12 It (cat.16) Groningen (Netherlands) 11
1996 Staatsliga 1995/96 Austria 3
1996 Rehhag Cup Bern (Switzerland) 4

1997 01 It (cat.16) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
1997 02 It (cat.16) Ubeda (Spain) 11
1997 03 It (cat.10) Enghien (France) 9
1997 04 Ch St.Petersburg St.Petersburg (Russia) 11
1997 05 It (cat.12) Linz (Austria) 9
1997 05 Ch Europe (team) Pula (Croatia) 9
1997 08 It (cat.14) Antwerpen (Belgium) 7
1997 09 Cup Kettler (cat.13) Ceska Trebova (Czech Republic) 6
1997 09 Match (vs. Bacrot) Albert (France) 6
1997 10 It (open) Hamburg (Germany) 9
1997 10 Ch World (team) Lucerne (Switzerland) 8
1997 12 Ch World FIDE Groningen (Netherlands) 4
1997 12 Ch World FIDE (play-off) Groningen (Netherlands) 4

1998 01 It (open) Linares (Spain) 4
1998 02 It Cannes (France) 8
1998 03 Match (active; vs. Miton) Krynica (Poland) 6
1998 04 Zt Dresden (Germany) 11
1998 05 It (cat.15) Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) 9
1998 06 It (cat.14) (active) Frankfurt (Germany) 14
1998 07 It (cat.14) Bad Homburg (Germany) 9
1998 08 It (open) Bratto (Italy) 8
1998 08 Memorial Alois Nagler Zurich (Switzerland) 10
1998 09 Match \"Women-Veterans\" Roquebrune (France) 12
1998 10 It (cat.18) Tilburg (Netherlands) 11

1999 03 Match (vs. Spassky) St. Petersburg (Russia) 10
1999 04 It (cat.19) Dos Hermanas (Spain) 9
1999 05 It (cat.14) Arnhem (Netherlands) 6
1999 07 Ch Hessen (open) Hessen (Germany) 9
1999 08 Match \"Switzerland-Germany\" Zurich (Switzerland) 10
1999 08 Ch World FIDE (play-off) Las Vegas (USA) 4
1999 08 Ch World FIDE Las Vegas (USA) 4
1999 10 Match \"Women-Veterans\" Marbella (Spain) 10
1999 11 Ch Europe (team) Batumi (Georgia) 7
1999 Ch Switzerland (team) Switzerland 4

2000 01 It (cat.18) Wijk aan Zee (Netherlands) 13
2000 02 It (open) Calcutta (India) 11
2000 04 It (open) Reykjavik (Iceland) 9
2000 04 Ch Russia (club) Smolensk (Russia) 6
2000 04 It (active) (qual) Kopavogur (Iceland) 4
2000 05 Memorial L.Stein (cat.17) Lvov (Ukraine) 10
2000 07 Match \"Women-Veterans\" Munich (Germany) 10
2000 09 Cup European Club (final) Neum (Bosnia & Herzegovina) 3
2000 10 Olympiad Istanbul (Turkey) 12
2000 Ch Switzerland (team) 2000 Switzerland 3

2001 01 Match (vs. Ponomariov) Donetsk (Ukraine) 8

Sources: see Korchnoi's Events 1976-2000 / Korchnoi's TMER 1976-2000 / Korchnoi's Career 1976-2000, Major Events.

***

Year Mo Event Site Gms
1998 01 Anibal Open Linares ESP 4
02 Generations Cannes FRA 9
03 Match Rapid (vs. Miton) Krynica POL 6
04 Zonal 1.2 Dresden GER 11
05 Bosnia 98 Sarajevo BIH 3
06 Bosnia 98 Sarajevo BHG 6
06 Chess Classic Masters Frankfurt GER 14
06 Chess Classic Open Frankfurt GER 2
07 It Bad Homburg GER 9
08 Nagler mem Zurich SUI 10
09 Cancan Veterans vs Ladies Roquebrune FRA 12
10 Fontys Tilburg NED 11
1999 03 Active Chess Match (vs. Spassky) St Petersburg RUS 10
04 Cat. 19 Dos Hermanas ESP 9
05 Sonsbeek SNS Arnhem NED 6
08 FIDE WCh KO Las Vegas USA 4
08 FIDE WCh KO g/25+10 Las Vegas USA 2
08 FIDE WCh KO g/15+10 Las Vegas USA 2
08 Ehrat mem (SUI vs GER match) Zurich SUI 10
10 Flamenco Veterans vs Ladies Marbella ESP 10
10 15th ECC Final Bugojno BIH 1
11 Eu Team Ch Batumi GEO 9

Source: see Korchnoi's Events 1998-99.

***

Year Mo Event Site Gms
2000 01 Corus Wijk aan Zee NED 13
02 Goodricke Open Calcutta IND 21
02 NED-chT Hengelo NED 2
04 Chess@iceland rapidplay Group A Kopavogur ISL 6
04 19th Open Reykjavik ISL 9
04 Israeli League Ramat Aviv ISR 3
04 RUS-Team Smolensk RUS 6
05 Leonid Stein Mem Lviv UKR 10
07 Schuhplattler Veterans vs Ladies Munich GER 10
09 XVI ECC Neum BIH 2
10 34th Olympiad Istanbul TUR 12
2001 01 3rd Hilton Open Basle SUI 2
01 Match (vs. Ponomariov) Donetsk UKR 8
03 Tch-NED NED 2
03 Korchnoi 70 St Petersburg RUS 10
04 Korchnoi Birthday Gp B Zurich SUI 5
04 Korchnoi Birthday KO Zurich SUI 2
05 TCh-RUS Tomsk RUS 5
06 2nd IECC Ohrid MKD 13
07 GM Biel SUI 10
08 EUR vs Tartarstan Kazan RUS 2
09 Najdorf Memorial Buenos Aires ARG 9
09 ECC Panormo GRE 5
10 Klompendans Amsterdam NED 10
10 Essent Hoogeveen NED 6
11 FIDE WCh KO Moscow RUS 4

Source: see Korchnoi's Events 2000-01.

***

Year Mo Event Site Gms
2002 01 4th Hilton Open Basel SUI 2
01 4NCL Birmingham ENG 1
05 Mitropa Cup Leipzig GER 9
05 4th Borowski GM Essen GER 9
07 GM Biel SUI 10
09 SUI-GER Zurich GER 2
09 GER-SUI Berlin GER 2
09 ECC Halkidiki GRE 6
10 Olympiad Bled SLO 11
11 40th Ann Open Curacao AHO 9
12 AIG Life rapid Warsaw POL 5
12 AIG Life rapid QF4 Warsaw POL 6
12 AIG Life rapid QF4 p/o Warsaw POL 1
12 AIG Life rapid pl 9-12 Warsaw POL 3
2003 01 Match (vs. Sadvakasov) Astana KAZ 8
02 11th Aosta Open Saint Vincent ITA 7
02 Hrokurinn Reykjavic ISL 9
04 It Budapest HUN 9
05 TCh-RUS Togliatti RUS 7
05 St Petersburg vs NAO Internet INT 1
06 It Enghien les Bains FRA 9
07 It Biel SUI 10
08 Open Vienna AUT 9
09 ECC Rethymnon GRE 4
10 EuTCh Plovdiv BUL 8
11 Match (vs. Navara) Prague CZE 2

Source: see Korchnoi's Events 2002-03.

***

Year Mo Event Site Gms
2003 12 33rd Rilton Cup Stockholm SWE 9
2004 04 Rapid Beer Sheva ISR 11
06 II Gyorgy Marx Mem Paks HUN 10
07 Match g/1h+25s (vs. Vallejo Pons) Vera ESP 6
07 Quebec Open Montreal CAN 9
07 Quebec Blitz Montreal CAN 16
09 Monarch Assurance Port Erin IOM 9
10 1st TCh-WSen Port Erin IOM 4
10 36th Olympiad Calvia ESP 12
11 75th Ann Catalan Barcelona ESP 5
12 Smartfish Masters Drammen NOR 9
2005 06 III Marx Gyorgy Paks HUN 10
07 Pivdenny Bank Geller Mem Odessa UKR 9
07 Politiken Cup Copenhagen DEN 10
07 15th ETC Gothenburg SWE 8
08 Unzicker 80 Mainz GER 6
08 It Igualada ESP 6
12 5th Amplico AIG Life Warsaw POL 8
12 5th Amplico AIG Life Gp3 Warsaw POL 3
12 5th Amplico AIG Life Semifinal Warsaw POL 2
12 5th Amplico AIG Life 3rd Place Warsaw POL 2

Source: see Korchnoi's Events 2004-05.

***

Year Mo Event Site Gms
2006 01 Gibtelecom Masters Gibraltar ENG 10
02 EU-chT Seniors Dresden GER 8
02 III GM-Tage Pulvermuehle GER 9
03 Rapid Beer Sheva ISR 1
04 Cogas Rapid Match (vs. Timman) Almemlo NED 4
05 37th Olympiad Turin ITA 10
07 Pivdenny Bank Geller Mem Odessa UKR 9
07 ch-SUI Lenzerheide SUI 9
08 ch-Euro Senior Davos SUI 9
08 2nd Lluis Muratet Rapid Banyoles ESP 9
08 9th Open Banyoles ESP 12
08 Lichthof Champions Blitz Zurich SUI 6
09 XVI WSen Arvier ITA 11
10 22nd ECU Club Cup Feugen AUT 4
2007 01 Gibtelecom Masters Catalan Bay ENG 9
03 VS Arhipov Mem Chelyabinsk RUS 9
05 TCh-RUS Sochi RUS 8
06 National Open Las Vegas USA 6
07 Pivdenny Bank Cup Odessa UKR 9
07 8th GM Banja Luka BIH 9
08 V Gyorgy Marx Mem Paks HUN 10
09 Czech Coal Carlsbad CZE 7
11 USSR vs Yugoslavia m Moscow RUS 2
12 50th It Reggio Emilia ITA 9

Source: see Korchnoi's Events 2006-07 (and TCEC 2016).

***

Year Mo Event Site Gms
2008 01 Corus Honorary Wijk aan Zee NED 6
02 10th TCh-Euro sen Dresden GER 9
04 TCh-RUS Dagomys RUS 10
05 III President's Cup Baku AZE 7
05 4th Pivdenny Bank Chess Cup Odessa UKR 14
08 3rd NH Amsterdam NED 10
09 IX GM Banja Luka BIH 9
11 38th Olympiad Dresden GER 10
12 World Open Leon ESP 3
2009 04 11th European Senior Team Velden AUT 8
07 ch-SUI Graechen SUI 9
08 7th Staunton Memorial GM London ENG 9
08 Champions Simul Zuerich SUI 2
10 17th TCh-Eur Novi Sad SRB 7
11 Czech Coal Match Marianske Lazne CZE 11
12 Match (vs. Spassky) Kalmykia RUS 8
2010 02 TCh-Eur Seniors Dresden GER 9
03 TCh-SUI 2010 Switzerland SUI 8
07 ch-SUI Lenzerheide SUI 9
10 Match (vs. Hort) Vraz CZE 8
11 11th Puhajarve Rapid Harjumaa EST 26
2011 01 Gibraltar Masters Caleta ENG 10
02 Legends Match (vs. Vaisser) Cannes FRA 2+4+2
02 TCh-SUI 2011 Switzerland SUI 6
03 Korchnoi 80th Birthday Simul Zuerich SUI 10
04 34th Open Donostia ESP 9
07 111th ch-SUI Leukerbad SUI 9
08 Botvinnik Mem Senior Suzdal RUS 9
09 27th ECC Rogaska Slatina SLO 7
10 TCh-SUI 2011 Lausanne SUI 2
11 18th European Teams Porto Carras GRE 8
11 XII Puhajarve Handicap Puhajarve EST 28
2012 01 Gibraltar Open Caleta ENG 10
03 TCh-SUI National A 2012 Switzerland SUI 5
03 European Senior Teams 2012 Rogaska Slatina SLO 9
07 112th ch-SUI 2012 Flims SUI 9
08 CEG vs Legends 2012 Geneve SUI 10
2014 03 Uhlmann vs Korchnoi Match 2014 Leipzig GER 2
2015 02 Korchnoi-Uhlmann Rapid Zurich SUI 4

Source: see Korchnoi's Events 2008-15

***

The index of all tournament, match, and exhibition records can be found by clicking here.