Index   FIDE 1948-1990   Pre-FIDE   Highlights   Best games   News/Feedback   Gifts   Site map

Home page

Search Now:
In Association with Amazon.com

The World Chess Championship
Zonal Qualifiers 2002-2004 (C21)

Index of all ZonalsC21 Clippings


World Championship in Libya – for all participants! [28.04.2004]
http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=1609

List of Participants (29.4.2004)

1. Ivanchuk, Vassily (UKR)
2. Zvjaginsev, Vadim (RUS)
3. Topalov, Vesselin (BUL)
4. Adams, Michael (ENG)
5. Grischuk, Alexander (RUS)
6. Morozevich, Alexander (RUS)
7. Akopian, Vladimir (ARM)
8. Short, Nigel (ENG)
9. Dreev, Aleksey (RUS)
10. Sokolov, Ivan (NED)
11. Azmaiparashvili, Zurab (GEO)
12. Ye, Jiangchuan (CHN)
13. Almasi, Zoltan (HUN)
14. Aronian, Levon (GER)
15. Macieja, Bartlomiej (POL) - Qualified from Batumi 2002
16. Gurevich, Mikhail (BEL) - Qualified from Batumi 2002
17. Volkov, Sergey (RUS) - Qualified from Batumi 2002
18. Gagunashvili, Merab (GEO) - Qualified from Batumi 2002
19. Sargissian, Gabriel (ARM) - Qualified from Batumi 2002
20. Malakhov, Vladimir (RUS) - Qualified from Silivri 2003
21. Graf, Alexander (GER) - Qualified from Silivri 2003
22. Georgiev, Kiril (MKD) - Qualified from Silivri 2003
23. Kharlov, Andrei (RUS) - Qualified from Silivri 2003
24. Sakaev, Konstantin (RUS) - Qualified from Silivri 2003
25. Iordachescu, Viorel (MDA) - Qualified from Silivri 2003
26. Kobalia, Mukhail (RUS) - Qualified from Silivri 2003
27. Sulskis, Sarunas (LTU) - Qualified from Silivri 2003
28. Galkin, Alexander (RUS) - Qualified from Silivri 2003
29. Moiseenko, Alexander (UKR) - Qualified from Silivri 2003
30. Van Wely, Loek (NED) - Qualified from Silivri 2003
31. Aleksandrov, Aleksej (BLR) - Qualified from Silivri 2003
32. Dautov, Rustem (GER) - Qualified from Silivri 2003
33. Agrest, Evgenij (SWE) - Qualified from Silivri 2003
34. Nisipeanu, Liviu-Dieter (ROM) - Qualified from Silivri 2003
35. Nielsen, Peter Heine (DEN) - Qualified from Silivri 2003
36. Guseinov, Kadir (AZE) - Qualified from Silivri 2003
37. Kritz, Leonid (GER) - Qualified from Silivri 2003
38. Kotronias, Vasilios (CYP) - Qualified from Silivri 2003
39. Neverov, Valery (UKR) - Qualified from Silivri 2003
40. Tkachiev, Vladislav (FRA) - Qualified from Silivri 2003
41. Mc.Shane, Luke (ENG) - Qualified from Silivri 2003
42. Filippov, Valerij (RUS) - Qualified from Silivri 2003
43. Milov, Vadim (SUI) - Qualified from Silivri 2003
44. Rublevsky, Sergei (RUS) - Qualified from Silivri 2003
45. Anastasian, Ashot (ARM) - Qualified from Silivri 2003
46. Smirnov, Pavel (RUS) - Qualified from Silivri 2003
47. Kozul, Zdenko (CRO) - Qualified from Silivri 2003
48. Kacheishvili, Giorgi (GEO) - Qualified from Silivri 2003
49. Dolmatov, Sergey (RUS) - Qualified from Silivri 2003
50. Nicolic, Predrag (BIH) - Qualified from Silivri 2003
51. Lputian, Smbat (ARM) - Qualified from Silivri 2003
52. Lastin, Alexander (RUS) - Qualified from Silivri 2003
53. Asrian, Karen (ARM) - Qualified from Silivri 2003
54. Bacrot, Etienne (FRA) - Qualified from Silivri 2003
55. Motylev, Alexander (RUS) - Qualified from Silivri 2003
56. Bartel, Mateusz (POL) - Qualified from Silivri 2003
57. Deltschev, Aleksander (BUL) - Qualified from Silivri 2003
58. Haznedaroglu, Kivanc (TUR) - nominee by Europe Continental President
59. Baadur, Jobava (GEO) - nominee by Europe Continental President
60. Vescovi, Giovanni (BRA) - Americas Qualifier
61. Morovic, Ivan (CHI) - Americas Qualifier
62. Nakamura, Hikaru (USA) - Americas Qualifier
63. Bruzon, Lazaro (CUB) - Americas Qualifier
64. Onischuk, Alex (USA) - Americas Qualifier
65. Shulman, Yuri (USA) - Americas Qualifier
66. Shabalov, Alexander (USA) - Americas Qualifier
67. Gulko, Boris (USA) - Americas Qualifier
68. Stripunsky, Alexander (USA) - Americas Qualifier
69. Charbonneau, Pascal (CAN) - Americas Qualifier
70. Dominguez, Lernier (CUB) - Americas Qualifier
71. Ramirez, Alejandro (CRC) - Americas Qualifier
72. Leitão, Rafael (BRA) - Americas Qualifier
73. Lima, Darcy (BRA) - Americas Qualifier
74. Felgaer, Rueben (ARG) - Americas Qualifier
75. Cámpora, Daniel (ARG) - Americas Qualifier
76. Mahjoob, Morteza (IRI) – Asian qualifier
77. Ganguly, S.S. (IND) – Asian qualifier
78. Dableo, Ronald (PHI) – Asian qualifier
79. Paragua, Mark (PHI) – Asian qualifier
80. Johansen, Darryl (AUS) – Asian qualifier
81. Bu, Xiangzhi (CHN) – Asian qualifier
82. Ni, Hua (CHN) – Asian qualifier
83. Kostur, Pavel (KAZ) – Asian qualifier
84. Sasikiran, Krishnan (IND) – Asian qualifier
85. Ghaem Maghami, Ehsan (IRI) – Asian qualifier
86. Barsov, Alexei (UZB) – Asian qualifier
87. Sadvakasov, Darmen (KAZ) – Asian qualifier
88. Dao, Thien Hai (VIE) – Asian qualifier
89. Al-Modiahki, Mohamad (QAT) – Asian qualifier
90. Kadhi, Hameed Mansour Ali (YEM) – Asian qualifier
91. Adianto, Utut (INA) – Asian qualifier
92. Neelotpal, Das (IND) – Asian qualifier
93. Barua, Dibyendu (IND) – Asian qualifier
94. Vladimirov, Evgeny (KAZ) – Asian qualifier
95. El Gindy, Essam (EGY) – African qualifier
96. Adly, Ahmed (EGY) – African qualifier
97. Simutowe, Amon (ZAM) – African qualifier
98. Solomon, Kenneth (RSA) – African qualifier
99. Adlane, Arab (ALG) – African qualifier
100. Tissir, Mohamed (MAR) – African qualifier
101. Acs, Peter (HUN) – President nominee
102. Mamedyarov, Shakhriyar (AZE) – President’s nominee
103. Radjabov, Teimour (AZE) – President’s nominee
104. Inarkiev, Ernesto (RUS) – President’s nominee
105. Harikrishna, Pentala (IND) – President’s nominee
106. Karjakin, Sergey (UKR) – President’s nominee
107. Bologan, Viktor (MDA) – President’s nominee
108. Mastrovasilis, Dimitrios (GRE) – President’s nominee
109. Carlsen, Magnus (NOR) – President’s nominee
110. Abulhul, Tarik (LBA) – Organisers’ nominee
111. Asabri, Hussien (LBA) – Organisers’ nominee
112. Elarbi, Abobker (LBA) – Organisers’ nominee
113. Hamdouchi, Hichem (MAR) – Organisers’ nominee

The following 13 players did not sign their participation and will be replaced by the reserve list:

1. Anand, Viswanathan (IND)
2. Svidler, Peter (RUS)
3. Kramnik, Vladimir (RUS)
4. Leko, Peter (HUN)
5. Bareev, Evgeny (RUS)
6. Shirov, Aleksey (ESP)
7. Gelfand, Boris (ISR)
8. Khalifman, Alexander (RUS)
9. Polgar, Judit (HUN)
10. Karpov, Anatoly (RUS)
11. Ponomariov, Ruslan (UKR)
12. Kaidanov, Gregory (USA) – Americas qualifier (Zone 2.1)
13. Benjamin, Joel (USA) – Americas qualifier (Zone 2.1)

Reserve List for the World Chess Championship 2004

1. Smirin, Ilia (ISR)
2. Lautier, Joel (FRA)
3. Vaganian, Rafael (ARM)
4. Kasimdzhanov, Rustam (UZB)
5. Movsesian, Sergey (SVK)
6. Beljavski, Alexander (SLO)
7. Krasenkow, Michal (POL)
8. Piket, Jeroen (NED)
9. F. Vallejo, Pons (ESP)
10. Xu, Jun (CHN)
11. Landa, Konstantin (RUS)
12. Epishin, Vladimir (RUS)
13. Hjartarson, Johann (ISL)
14. Tiviakov, Sergei (NED)
15. Zhang, Zhong (CHN)
16. Huebner, Robert Dr. (GER)
17. Seirawan, Yasser (USA)
18. Sadler, Matthew (ENG)
19. Pigusov, Evgeny (RUS)
20. Hansen, Curt (DEN)
21. Granda Zuniga, Julio E (PER)
22. Dorfman, Josif D (FRA)
23. Khenkin, Igor (GER)
24. Nunn, John D.M. (ENG)
25. Baklan, Vladimir (UKR)
26. Ftacnik, Lubomir (SVK)
27. Timman, Jan H (NED)
28. Shipov, Sergei (RUS)
29. Hodgson, Julian M. (ENG)
30. Istratescu, Andrei (ROM)
31. Fressinet, Laurent (FRA)
32. Tregubov, Pavel V. (RUS)


http://www.fide.com/news.asp?id=484

6/2/2004

FIDE Announcement in respect of the World Chess Championship`s participants to be held in Tripoli, Libya
FIDE would like to announce the following concerning the 2004 World Chess Championship and recent withdrawals of certain players from the USA:

1) GM Boris Gulko of the USA has been replaced, according to regulations, by IM Jose Gonzalez Garcia of Mexico.

2) As it has been clarified that 2 GMs (Alexander Shabalov and Alexander Onischuk) of the USA have withdrawn at the last moment from the 2004 World Chess Championship, the following players are the candidates to replace them, according to the WCC 2004 regulations:

1. GM Carlos Garcia Palermo - ARG
2. GM Alexander Wojtkewicz - USA
3. GM Ariel Sorin - ARG
4. GM Jesus Nogueiras - CUB
5. FM Raul Monier - ARG
6. GM Franco Zenon - PAR
7. GM Slipak Sergio - ARG
8. IM Rosito Jorge - ARG

The above 8 players (in accordance with the final standings of the American Continental Championships) are requested to send the attached undertaking signed until June 4, 2004 to the FIDE Secretariat in Athens by fax no.: +30 2109212859 in order to be eligible to participate in the event.

In case any of the above players do not wish to participate, they should also inform FIDE about their decision in writing.

FIDE is doing its best to publish the list of participants and the pairings within the coming few days.