Index   FIDE 1948-1990   Pre-FIDE   Highlights   Best games   News/Feedback   Gifts   Site map

Home page

Search Now:
In Association with Amazon.com

The World Chess Championship
Zonal Qualifiers 2000-2001 (C19)

Index of all ZonalsC19 Clippings


List of players qualified for the 2000 World Chess Championship
Qualified by right
1. A. KHALIFMAN RUS
2. V. AKOPIAN ARM
3. L. NISIPEANU ROM
4. M. ADAMS ENG
Qualified by ELO
82. V. ANAND IND 2764
83. V. IVANCHUK UKR 2712
84. A. SHIROV ESP 2748
85. P. SVIDLER RUS 2680
86. V. TOPALOV BUL 2703
87. E. BAREEV RUS 2705
88. N. SHORT ENG 2679
89. P. LEKO HUN 2734
90. A. MOROZEVICH RUS 2754
91. M. KRASENKOV POL 2691
92. B. GELFAND ISR 2686
93. A. DREEV RUS 2676
94. Z. AZMAIPARASHVILI GEO 2673
95. M GUREVICH BEL 2672
96. Z. ALMASI HUN 2668
97. K. GEORGIEV BUL 2669
98. S. RUBLEVSKI RUS 2667
99. S. MOSVESSIAN CZE 2666
100. V. TKACHIEV FRA 2666
Qualified as Junior
5. R. PONOMARIOV UKR 2629
6. E. BACROT FRA 2613.
7. V. MALAKHOV RUS 2604
8. A. GRISCHUK RUS 2601
Women's World Champion
9. X. JUN CHN
Nominees by FIDE President
10. A. ALEKSANDROV BLR
11. A. UTNASUNOV RUS
12. K. SASIKIRAN IND
Nominees by the Administrators
13. A. KUNTE IND
14. GHAEMMAGHAMI IRI 2488
Nominees by Continental President
15. AFRICA : Hichem HAMDOUCHI MOR
16. AMERICA: Gilberto MILOS BRA
17. ASIA: Utut ADIANTO INA
18. EUROPE: Pavel TREGUBOV RUS
Qualified as Junior World Champion 1999
19. A. GALKIN RUS
Qualified by FIDE Board decision
20. I. HAKKI SYR
21. BAGHERI IRI
Qualified through zonals
Zone 1.1
22. J. LAUTIER FRA
23. J. SPEELMAN ENG
24. L. VAN WELY NED
25. I. NATAF FRA
26. J. PIKET NED
27. M. GODENA ITA
Zone 1.2
28. A. BELIAVSKY SLO
29. E. SUTOVSKY ISL
30. E. DIZDAREVIC BIH
31. I. ZAJA CRO
32. L. PSAKHIS ISR
33. C. LUTZ GER
34. I. SMIRIN ISR
Zone 1.3
35. H. STEFANSON ISL
36. E. AGREST SWE
37. S.B. HANSEN DEN
Zone 1.4
38. B. MACIEJA POL
39. V. NEVEDNICHY ROM
40. P. BLEHM POL
41. A. CHERNIN HUN
Zone 1.5
42. S. LPUTIAN ARM
43. A. MINASIAN ARM
44. R. VAGANIAN ARM
45. K. ASRIAN ARM
Zone 1.6
46. K. SAKAEV RUS
47. A. BEZGODOV RUS
48. S. VOLKOV RUS
49. A. RUSTEMOV RUS
50. A. KHARLOV RUS
Zone 1.7
51. J. EHLVEST EST
52. A. KHVEINYS LTU
53. M. RYTSHAGOV EST
Zone 1.8
54. V. BOLOGAN MDA
55. V. IORDANESCU MDA
Zone 1.9
56. A. ONISCHUK UKR
57. V. BAKLAN UKR
Zone 2.1
58. B. GULKO USA
59. A. YERMOLINSKY USA
60. G. SERPER USA
61. A. IVANOV USA
62. J. BENJAMIN USA
Zone 2.2
63. A. LESIEGE CAN
Zone 2.3
64. J. NOGUIERAS CUB
65. G. HERNANDEZ MEX
Zone 2.4
66. D. LIMA BRA
67. R. LEITAO BRA
Zone 2.5
68. F. FIORITO ARG
69. R. VASQUEZ CHI
Zone 3.1a/b
70. AL-MODIAHKI QAT
71. D. BARUA IND
Zone 3.2a/b
72. DAO THIEN HAI VIE
73. VILLAMAYOR BONG PHI
74. A. WOHL AUS
Zone 3.3
75. XU JUN CHN
76. PENG XIAOMIN CHN
Zone 3.4
77. E. VLADIMIROV KAZ
78. P.KASIMDZHANOV UZB
Zone 4.1
79. L. IBRAHIM Egypt
Zone 4.2
80. Fouad EL TAKHER EGY
Zone 4.3
81. SIMUTOWE AMON ZAM